קמחא דפסחא

קמחא דפסחא למשפחות נזקקות ​

כחלק מפעילות הצדקה של אגודת אחים אנשי אמריקה מחלקת האגודה "קמחא דפסחא" לעניים על מנת שיוכלו לקיים את מצוות חג הפסח כהלכתו. התמיכה מתקבלת באמצעות תווי קניה לרכישת מזון ברשתות על מנת שיוכלו לרכוש בכבוד את צרכי החג. 

Passover matzoh jewish holiday bread and four glasses kosher wine over wooden table background.

"קמחא דפסחא"​

"קמחא דפסחא" (ובתרגום מארמית: "קמח לפסח" ונקרא גם "מעות חיטין") היא מגבית צדקה שנערכת לפני חג הפסח על מנת לסייע לנזקקים ולמשפחות במצוקה בהוצאות הרבות והגדולות שיש לפני חג הפסח.
מצווה זו מובאת ברמ"א סימן תכ"ט: "מנהג פשוט בכל קהילות ישראל לגבות מעות חיטים ולחלקם לעניי העיר לצורך הפסח" ולכן חובה על כל איש ישראל לתת צדקה "קמחא דפסחא" לעניים ואביונים. 

חובה זו נלמדת מהתורה (דברים פרק טז) "שֵׁשֶׁת יָמִים תֹּאכַל מַצּוֹת וּבַיּוֹם הַשְּׁבִיעִי עֲצֶרֶת לַה' אֱלֹהֶיךָ לֹא תַעֲשֶׂה מְלָאכָה וכו', וְשָׂמַחְתָּ לִפְנֵי ה' אֱלֹהֶיךָ אַתָּה וּבִנְךָ וּבִתֶּךָ וְעַבְדְּךָ וַאֲמָתֶךָ וְהַלֵּוִי אֲשֶׁר בִּשְׁעָרֶיךָ וְהַגֵּר וְהַיָּתוֹם וְהָאַלְמָנָה אֲשֶׁר בְּקִרְבֶּךָ בַּמָּקוֹם אֲשֶׁר יִבְחַר ה' אֱלֹהֶיךָ לְשַׁכֵּן שְׁמוֹ שָׁם" . ופירש רש"י בשם המדרש, הלוי והגר והיתום והאלמנה, הם ארבעה שלי כנגד ארבעה שלך, בנך ובתך ועבדך ואמתך, אם אתה משמח את שלי, אני משמח את שלך. 

לאורך כל השנים, אגודת אחים אנשי אמריקה בירושלים הקפידו לתת צדקה מיוחדת "קמחא דפסחא" לעניי העיר, אביונים ונזקקים, יתומים ואלמנות לפני חג הפסח כחלק מפעילות החסד של האגודה. 
כיום מעניקה אגודת אחים "קמחא דפסחא" מהודרת שניתנת לנזקקים ועניים, יתומים ואלמנות, באמצעות תווי קניה לרכישת מזון על מנת שיוכלו לקיים את מצוות הפסח בכבוד.

אם גם אתם רוצים לזכות לקיים את מצוות "קמחא דפסחא" בהידור רב: